Sektörel Çözümlerimiz - Perakende / Mağazacılık

PERAKENDE MAĞAZALAR NASIL AYDINLATILMALIDIR?

  • Doğru tasarlanacak bir mağaza aydınlatma sistemi, bununla bağlantılı olarak ürünlerin doğru teşhir edilmesi ve öne çıkarılmasını sağlayacak vitrin aydınlatma armatürleri, müşterilerin satın alma tercih ve eğitimleri ile alışveriş deneyimlerini doğrudan etkileyebilir. Mağaza aydınlatmasında doğru ve profesyonel uygulamalar yapılarak, LED ışık armatürleri ile müşterinin alışveriş algısını iyileştirmek, ürünlerin çekiciliğini artırmak veya mekanın atmosferini değiştirmek mümkündür.
     
  • Giyim mağazalarında, vitrin aydınlatması tasarlanırken ürünlerin renk ve dokularının net olarak algılanabilmesi için renksel geriveri indeksi (CRI) yüksek, LED ışık armatürlerinin kullanımı idealdir. Böylece hem renklerin ve malzemelerin en iyi şekilde algınanması sağlanır, hem de minimum düzeyde olan ultraviyole (UV) ve kızılötesi (IR) ışınlar sayesinde müşterilere sunulan ürünlerin zarar görmesi engellenir. Mağaza ve vitrin aydınlatmalarında genel olarak, renksel geriverim indeksi yüksek (90 ve üzeri) LED ışık kaynaklarının kullanımı ürünlerin ve renklerin daha doğru şekilde algılanmasını sağlar.
     
  • Mağaza aydınlatma sistemlerinde iki önemli problem; ısı ve enerji tüketimidir. Geleneksel lambalı aydınlatma ürünlerinde, IR radyasyonu ve UV bileşenleri içerdiğinden ısı yükü fazladır. Bu durum mağazanın ısınmasına, yaz aylarında soğutma sistemlerinin zorlanmasına yol açabilir. Mağazalar ve vitrinlerde aydınlatmalar, toplam enerji tüketiminde büyük bir paya sahiptir. Bu da elektrik tüketimlerinin yüksek seviyelerde gezinmesine yol açar.

Vitrinler

Vitrinler; tüketicinin ürün ve marka kimliği ile ilk kez karşılaştığı, tüketiciyi mağazaya çekmek amacıyla tasarlanan alanlardır. Mağaza sergileme düzeninden bağımsız tasarlanan bu alanlarda doğru kullanılacak bir vitrin aydınlatma sistemi ile aydınlatma tekniği bakımından daha serbest bir çizgi yaratılabilir. Burada ürünler, kimi ışık oyunları ve renk karşıtlıklarından yaralanılarak çarpıcı ve etkileyici bir görünüme kavuşabilirler. Vitrin aydınlatması tasarlanırken, vitrin camlarına ışığın yansımamasına dikkat edilmelidir. 

Vitrinler için aydınlatma sistemleri tasarlanırken; genel alanlardan farklı olarak, dışarıdan yansıyan ışıkların vitrine etkisinden dolayı vitrinlerde daha yüksek aydınlık seviyesi oluşturmak, sergilenen ürünleri ön plana çıkaracak ve müşterilerinizin alışveriş deneyimleri iyileştirecektir.

Kabinler

Deneme kabinlerinde aydınlatma sistemleri, müşterilerin alanı rahat ve konforlu kullanabilmesi için tasarlanmalıdır. Kabin aydınlatma sistemi, aynaya belirli bir mesafede duran bir insanın aynada görünen her noktasının iyi aydınlatılabilmesi sağlanacak biçimde kurulmalıdır. Düşey konumlanmış ve homojen yayılmış aydınlatma ürünleri, bu alanlar için idealdir.

Teşhir Alanları

Düşey ve yatay sergileme ürünlerinin yer aldığı bu alanlarda, doğru aydınlatma sistemi ile ürünler ön plana çıkarılmalıdır. Yönlendirilebilir spot armatürler genel aydınlatma için kullanılırken, gizli aydınlatma ürünleri de raf altı aydınlatması için kullanılabilir.

Kasalar

Mağaza içerisinde müşterilerinizin kolay erişebileceği alanlara konumlandırılan ödeme alanları; mağaza kurumsal imajının ön plana çıkarıldığı ve müşterinin alışveriş sürecini memnuniyet içerisinden sonlandırabilmek için tasarım ile bütünleşmiş konforlu bir mağaza aydınlatma sistemi ile planlanmalıdır. 

Depolar

Mağaza içi ve mağaza dışı depolama alanlarında, sık açma kapama ile armatür ömrünün azalmaması en önemli kriterdir. Ürün seçimi ve ayırma işlemlerinin yapıldığı depolarda aydınlatma sistemlerinin yeterli aydınlık seviyesini karşılaması gerekir. IP korumalı LED ve spot armatürler, uzun ömürlü ve enerji verimli yönleri ile bu alanlarda kullanım için idealdir.
 

Perakende Mağazacılık Projelerine Yönelik Ürün Önerileri:


Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.