Sektörel Çözümlerimiz - Perakende / Mağazacılık

PERAKENDE MAĞAZALAR NASIL AYDINLATILMALIDIR?

 • Ürünlerin doğru teşhir edilmesi ve öne çıkarılmasının, müşterilerin satın alma tercih ve eğilimleri ile alışveriş deneyimini doğrudan etkilediği perakende mağazacılık sektöründe, doğru ve uygulamaya özel LED ışık kaynakları ile müşterilerin algısını iyileştirmek ve satın alma tercihlerini etkilemek, ürünlerin çekiciliğini artırmak veya mekanın atmosferini değiştirmek mümkündür.
 • Giyim mağazalarında, ürünlerin renk ve dokularının net olarak algılanabilmesi için renksel geriverim indeksi (CRI) yüksek, LED ışık kaynaklarının kullanımı idealdir. Böylece hem renklerin ve malzemelerin en iyi şekilde algılanması sağlanır, hem de minimum düzeyde olan ultra viole (UV) ve kızıl ötesi (IR) ışınlar sayesinde teşhir edilen ürünlerin zarar görmesi engellenir. Mağaza aydınlatmalarında genel olarak, renksel geri verim indeksi yüksek (90 ve üzeri) LED ışık kaynaklarının kullanımı ürünlerin ve renklerin daha doğru şekilde algılanmasını sağlar. 
 • Mağaza aydınlatmalarında iki önemli problem; ısı ve enerji tüketimidir. Geleneksel lambalı aydınlatma ürünlerinde, IR radyasyonu ve UV bileşenleri içerdiğinden ısı yükü fazladır. Bu durum mağazanın ısınmasına, yaz aylarında soğutma sistemlerinin zorlanmasına yol açabilir. Mağazalarda aydınlatmalar, toplam elektrik enerjisi tüketiminde büyük bir paya sahiptir. Bu da elektrik faturasının kabarık gelmesine yol açar.

Vitrinler

 • Vitrinler, tüketicinin ürün ve marka kimliği ile ilk kez karşılaştığı, tüketiciyi mağazaya çekmek amacıyla tasarlanan alanlardır. Mağaza sergileme düzeninden bağımsız tasarlanan bu alanlarda, aydınlatma tekniği bakımından daha serbest bir çizgi yaratılabilir. Burada, ürünler kimi ışık oyunları ve renk karşıtlıklarından yararlanılarak, çarpıcı ve etkileyici bir görünüme kavuşturulabilirler. Vitrin camlarına ışığın yansımamasına dikkat edilmelidir.
 • Genel alanlardan farklı olarak, dışardan yansıyan ışıkların vitrine etkisinden dolayı vitrinlerde daha yüksek aydınlık seviyesi oluşturmak, teşhir edilen ürünleri ön plana çıkaracaktır.

Kabinler

 • Deneme kabinlerinde aydınlatma, müşterilerin deneme yapılabilmesi için rahat bir atmosfer oluşturmalıdır. Aydınlatma sistemi, aynaya belirli bir mesafede duran bir insanın aynada görünen her noktasının iyi aydınlatılabilmesini sağlayacak biçimde kurulmalıdır. Düşey konumlanmış, homojen yayılmış aydınlatma sağlayan ürünler, bu alanlar için idealdir.
   


Teşhir Alanları

 • Düşey ve yatay sergileme ünitelerinin yer aldığı bu alanlarda, doğru aydınlatma ile ürünler ön plana çıkarılmalıdır. Yönlendirilebilir spotlar genel aydınlatma için kullanılırken, gizli aydınlatma ürünleri rafaltı aydınlatması için kullanılabilir.
   

Kasalar

 • Mağaza içerisinde kullanıcıların kolay erişebileceği alanlara konumlandırılan ödeme alanları, genellikle mağaza kurumsal imajının ön plana çıkarıldığı, tasarım ile bütünleşmiş aydınlatma sistemleri ile planlanır. Para ile direkt ilişkili birim olması nedeniyle aydınlatmanın, çalışanların görsel konforunu sağlayacak şekilde kurgulanması gereklidir.


Depolar

 • Kısa süreli ancak sık kullanımı olan mağaza içi veya mağaza dışı depolama alanlarında, sık açma kapama ile armatür ömrünün azalmaması en önemli kriterdir. Ürün seçimi veya ayırma işlemlerinin yapıldığı depolarda aydınlatmanın yeterli aydınlığı sağlaması gerekir. IP korumalı LED ürünler, uzun ömürlü ve enerji verimli yönleri ile bu alanlarda kullanım için idealdir.

 

Perakende Mağazacılık Projelerine Yönelik Ürün Önerileri: