Sektörel Çözümlerimiz - Ofisler

OFİSLER NASIL AYDINLATILMALIDIR?

Doğru Işık Seviyesi ve Kaliteli Aydınlatma

  • Zamanımızın büyük kısmını geçirdiğimiz ofislerde, aydınlatmanın görsel konfor ve performans bakımından yeterli koşulları sağlaması önemli bir tasarım kriteridir. LED teknolojisi, servis ömrü uzun, enerji tüketimi düşük, kamaşması kontrollü (UGR < 19) aydınlatma aygıtları ile doğru aydınlatma olanağı sağlar. Bunun için doğru tasarlanmış ürünler kullanılması ve titizlikle hazırlanmış projeler üretilmesi en önemli noktalardır.
  • Kötü bir aydınlatmanın sebep olabileceği göz kızarıklığı, gözde kanlanma veya yanma, baş ağrısı, konsantrasyon eksikliği vb. geçici veya kalıcı rahatsızlıklarından kaçınmak için; gerek doğru ürün seçimi, gerekse ürünlerin projede doğru yerleşimi gibi hususlara dikkat edilmelidir. Uygun olmayan armatür seçimleri, çalışanları gereğinden fazla yormakta, sağlık problemleri yaratarak konsantrasyon bozukluğuna neden olmakta ve enerji tüketim faturalarını kabartmaktadır. Ayrıca LAMP 83'ün sunduğu İnsan Odaklı Aydınlatma uygulamaları ile, çalışanların ruh hali, motivasyon ve verimliliklerine olumlu şekilde katkı yapılabilir.

Giriş Karşılama Alanları

  • Şirketler için kurumsal kimliğin iletişime geçtiği en güçlü alanlar giriş-karşılama alanlarıdır. Bu alanlarda aydınlatma konsepti ile seçilmiş olan armatürler, genel görünümü belirler ve doğrudan bir kurumsal kültür imajı yaratır.
  • İyi planlanmış bir aydınlatma tasarımı, yüksek renksel geriverim kalitesi, yatay - düşey düzlemlerde kurgulanan aydınlığın dengeli ve etkili dağılımı, şirketin yansıtmak istediği kurumsal imajı güçlendirir ve ziyaretçilerde saygınlık uyandırır.

Koridor ve Dolaşım Alanları

  • Ofislerde koridorlar, asansör holleri ve geçiş alanları sürekli kullanımı olmayan alanlardır. Uzun ömürlü, sık bakım gerektirmeyen armatürlerin bu ortamlarda kullanımı önerilir. Geniş açılı ışık yayan ürünler, duvarları aydınlatarak mekanın daha geniş ve aydınlık olarak algılanmasını sağlar. Uzun ve sürekliliği olan koridorlarda, vurgu aydınlatması ile monotonluk önlenebilir.

Toplantı Odaları

  • Toplantı odaları, ofislerde bilgi paylaşım platformları olarak görsel konfor ve performans bakımından memnun edici ve esnek aydınlatmaya ihtiyaç duyar. Homojen yayılmış, rahatsız edici kamaşma yaratmayan aydınlatma sistemleri, mekanın algılanmasını olumlu yönde desteklemesi ve kullanıcıların konsantrasyonu sağlaması açısından genellikle tercih edilir. Mekanın mimarisine uygun olarak logo ve benzeri mimari elemanlar vurgu aydınlatması ile ön plana çıkarılabilir.

Dinlenme Alanları ve Kafeteryalar

  • Dinlenme alanları, mutfak ve kafeteryalar daha sıcak bir atmosfer oluşturacak şekilde aydınlatılmalıdır. Normalde kısa süreli kullanımı olan bu alanlarda kurgulanan pozitif atmosfer, çalışanların ihtiyaçları olan enerjiyi kısa zamanda toplamalarına yardımcı olur. Aynı zamanda sosyalleşme mekanları olan kafeterya ve dinlenme alanlarında, kişilerin yüz ifadelerinin ve mimiklerinin doğru şekilde algılanabilir olması önemlidir. Yiyecek ve içecek stantlarının, renksel geriverimi yüksek ray spotlar veya sarkıtlar ile ortaya çıkarılması iştah açıcı etki yaratır.

Ofis Projelerine Yönelik Ürün Önerileri: