Sektörel Çözümlerimiz - Otel / Restoran

OTEL ve RESTORANLAR NASIL AYDINLATILMALIDIR?

 • Otelin tümünün tek bir aydınlatma senaryosu içinde, aynı ışık renk ve şiddetinde aydınlatılmasından kesinlikle kaçınılmalıdır. Otelin içindeki her bir bölümün farklı fonksiyon ve hizmeti olması sebebiyle, aydınlatmadaki öncelikleri de birbirinden farklıdır. Aydınlatmanın doğru bir kurguda gerçekleştirilmiş olması otelin mimarisini ve konseptini de ön plana çıkaracaktır. Özellikle geceleri, aydınlatmanın yaratacağı ortam otelin mimari çizgilerinin belirginleştirilmesine yardımcı olur.

 

Otel Girişi ve Lobi

 • İlk izlenimler her zaman çok önemlidir ve aydınlatma bu izlenimleri yönlendirmede önemli bir rol oynar. Resepsiyon alanında, dekoru ile olduğu kadar, doğru planlanmış ışık düzeni ile de, ilk giriş anından itibaren bir çekim alanı yaratılmalıdır.
 • Resepsiyonda etkili bir iletişim kurabilmek için ışığın kalitesi önemli bir faktör olarak öne çıkmaktadır. Aydınaltma tasarlanırken sert gölgelerden kaçınmak gerekir. 
 • Resepsiyondan hemen sonra geçilebilecek, lobide ise, aydınlık seviyesi düşmeli, huzurlu ve dingin bir konfor hissi sağlanmalıdır.

Odalar

 • Aydınlatmanın yoğunluğu duvar, tavan, zemin ve mobilyaların yansıtma özelliklerine göre değişeceğinden, odalardaki aydınlatma uygulamasının iç mekân tasarımı ve mobilyalara uyumlu olması büyük önem taşımaktadır.
 • Koyu ahşap renklerinde mobilyalar, koyu renk halı ve perdeler tercih edilmişse, daha yüksek yoğunlukta bir aydınlatma uygulaması tercih edilmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta fazla keskin olmayan ve rahatlatıcı kontrastlar yaratmaktır.
 • Otel odalarında tek yönlü ve direkt aydınlatma uygulamalarından kaçınabilir ve bu şekilde yumuşak gölgelerle daha sıcak bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Restoran ve Diğer Alanlar

 • Restoran ve barlarda tercih edilen aydınlatma konseptleri de, en az sunulan yiyecekler ve hizmet kalitesi kadar önem taşıyor. Daha sıcak bir atmosfer sunmak amacıyla geliştirilen LED ışık kaynakları, müşterilerin kendilerini rahat hissederek konforlu bir ev ortamı ambiyansında vakit geçirmelerine olanak tanırken; uzun ekonomik ömrü ve düşük enerji tüketimiyle de uygun bir işletme maliyeti sunuyor.

 • Restoranın geneli homojen ve loş bir şekilde aydınlatılmalı ancak misafirlerin yemek yediği masalarda ışığın yoğunluğunu artırmalısınız. Keskin gölgeler yaratan direkt ışıklardan kaçınmak gerekir.
 • Mekânın genel aydınlatmasında samimi ve rahatlığı ön plana çıkaran sıcak ışık renkler, otelin bütününde samimi bir ortam yaratılmasına yardımcı olacaktır. Bu noktada doğru ve uygulamaya özel LED ışık kaynakları ile büyük bir fark yaratılabilmektedir. LAMP 83'ün restoranlarda daha sıcak bir atmosfer yakalanmasını sağlayan özel LED uygulamaları mevcuttur.
 • Konferans salonu ve toplantı odalarındaki aydınlatmanın misafirlerin etkili bir şekilde çalışabilmesi için yeterli yoğunlukta olduğundan emin olun. Aydınlatma seviyesi ne çok parlak, ne de çok loş olmalı ve misafirlerin gözlerini yormamalı.
 • Bina dışı aydınlatmasının misafirleri çeken en önemli etkenlerden biri olduğu da dikkate alınmalıdır.

Otel / Restoran Projelerine Yönelik Ürün Önerileri: