İNSAN ODAKLI AYDINLATMA®

Odağında ‘İnsan’ olan aydınlatma

Görebilmek aslında mucizevi bir olgudur. Işık, sadece görmemizi sağlamakla kalmaz; aynı zamanda biyolojik performansımızı ve ruh halimizi etkiler. Işığın doğru zamanda, doğru şekilde kontrol edilmesi bizi uyarır, sakinleştirir, performansımızı arttırır veya olumlu ya da olumsuz olarak kararlarımızı etkiler. Günlük aktivitelerimiz için doğru zamanda doğru ışığa ihtiyaç duyarız.

‘İnsan Odaklı Aydınlatma® nedir?’ sorusuna verilecek cevap: “İnsanları doğru zamanda, doğru yapay ışıkla destekleyerek yapay ışığın; görsel, biyolojik ve psikolojik desteğinden faydalanmalarını sağlayarak yaşam konforunun arttırılmasıdır.

Enerji tasarrufunun ötesini düşünün: İnsan Odaklı Aydınlatma® 

İnsan Odaklı Aydınlatma® konseptinde, her anlamda yaşamımıza yön veren ışığın, vücudumuz üstündeki biyolojik ve psikolojik etkilerinin de en verimli şekilde kullanılması hedeflenir. İnsan Odaklı Aydınlatma, insana vücuduna en uygun, en sağlıklı yapay aydınlatma sistemidir.

Yapay ışık kaynaklarından elde edilen ışığın, yayılım, şiddet ve renk sıcaklığı cinsinden kontrol edilerek insanın; moral, motivasyon ve özellikle sirkadiyen ritmini destekleyecek şekilde yapılandırılması ve yönetilmesi konseptine İnsan Odaklı Aydınlatma® denir.

İnsan Odaklı Aydınlatma® (İOA)  sistemleri tasarlanırken ışığın insanlar üstündeki görsel, biyolojik ve psikolojik etkileri hesaba katılır ve ‘odağında insan olan bir konseptle’ insanların zindeliği, ruh hali ve sağlığı desteklenmeye çalışılır.

 

Sirkadiyen ritim nedir?

İnsanların vücudunda  24 saatlik bir döngü boyunca var olan ritim bütününe ‘Sirkadiyen Ritim’ adı verilir. Gün içinde doğal bir sirkadiyen ritim döngüsü içinde uygun miktarlarda dopamin salgılanması sayesinde keyif alırız, uyanıklık halimiz devam eder ve kas koordinasyonumuz sağlanır; seratonin ile dürtülerimiz ve karbonhidratlara karşı olan arzumuz kontrol edilir ve kortizol ile stres seviyemiz düzenlenir. Gece vakti ise melatonin hem uyumamızı, hem de vücudumuzun kendisini tazelemesini sağlar. Bu ritim aslında doğal aydınlık – karanlık dengesi ve zamanlamasına uygun şekilde çalışmalıdır.

İnsan Odaklı Aydınlatma® işte bu düzenin sağlanması ve sürdürülmesi için düşünülmüş ve yapay ışığın sirkadiyen ritmi desteklemesi için tasarlanmış bir aydınlatma –ve ışık sistemidir.

 

Doğal ışık ile yapay ışık arasında ne fark vardır?

200 yıl öncesine kadar zamanımızın yaklaşık %90’ını dışarıda geçiriyorduk. Şimdi tam tersine günümüzün %90’ını kapalı mekanlarda ve yapay ışık altında geçiriyoruz.

Yaşam kaynağımız olan doğal güneş ışığı; renk sıcaklığı ve miktar açısından devamlı ve dinamik şekilde değişir. Oysaki kapalı mekanlarda maruz kaldığımız yapay ışık, genelde hep sabit bir renk sıcaklığında ve sabit bir şiddette olduğundan bu durum sirkadiyen ritmin bozulmasına ve bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Sonuç olarak; yapay ışık, insan sağlığını olumlu veya olumsuz olarak doğrudan etkileyebilmektedir.

Doğal ışık ile yapay ışık arasında yoğunluk, renk ve dinamizm açısından önemli farklar vardır. Doğal ışık, güneşin doğuşundan batışına kadar dinamik şekilde değişir. Yapay ışık ise sabah uyandığınız andan gece uyuduğunuz ana kadar genelde hep aynıdır.

İşte, LAMP 83 mühendisleri,  tam da bu noktada devreye girerek LAMP 83 aydınlatma armatürlerinin İnsan Odaklı Aydınlatma® özelliklerine sahip yapay ışık yönetim sistemleri ile entegre olmasını sağlayarak; yapay ışığın, doğal gün ışığı dinamizmine ulaşabilir olmasını sağlamaktadırlar.

 

Işığın insan üzerindeki etkileri nelerdir?

Vücudumuzdaki biyolojik saatin düzgün çalışmasını sağlayan en önemli olgu: Işık’tır .

Günlük aktivitelerimiz için, doğru zamanda, doğru ışığa ihtiyaç duyarız. Yani insanların gün içinde aktif olduğu saatlerde ışığa, uyuduğu saatlerde ise karanlığa ihtiyacı vardır. Işık; görüşümüzü, vücudumuzu duyularımızı ve duygularımızı olumlu veya olumsuz şekilde doğrudan etkiler.

Işığın görsel etkileri: Görme yetisi, güvenlik ve yön bulma

Işığın biyolojik etkileri: Alarmda olma, bireysel performans ve uyanık olma & uyuma döngüsü

Işığın psikolojik etkileri: Ruh hali, enerjik olma ve rahatlama

Işığın sağlıkla ilgili etkilerinin dikkate alınmadığı durumlarda, yani kötü yapay aydınlatma sebebiyle uyku & uyanıklık  döngüsünde bozulmalar, verim, performans ve konsantrasyon düşüklüğü ile ruh halinde bazı dengesizlikler ortaya çıkabilmektedir. Özetle ışığın kalitesini arttırmanın insanları doğrudan ve olumlu şekilde etkilediği bilinen bir gerçektir.

 

İnsan Odaklı Aydınlatma®’nın faydaları nelerdir?

İnsan Odaklı Aydınlatma® konsepti, görsel olarak yapmamız gereken aktiviteleri kolaylaştıracak doğru şiddet ve renk sıcaklığında ışığın sağlanması yoluyla; ruh halimiz, enerjimiz, rahatlama veya zindelik hissimiz, zihinsel performansımız, uyku & uyanıklık döngümüz gibi faktörlere katkı yapmayı hedefler.

Avrupa Aydınlatma Birliği’nin (Lighting Europe) yayınladığı araştırmalarda, İnsan Odaklı Aydınlatma® ile aydınlatılan mekanlarda, genel olarak artan motivasyonla beraber işletmelerdeki personel devamlılığının artması ve çalışanların daha sağlıklı olmaları sayesinde genel sağlık hizmeti harcamalarında gözlemlenen azalmalar dışında, aşağıdaki etkiler görülmüştür:

 

Ofislerde & çalışma alanlarında:

  • Çalışanlarda artan zindelik ve enerji sayesinde verimlilik artışı,
  • Çalışanların ergonomi ve ruh hallerinin iyileşmesiyle konsantrasyon ve motivasyonun artması
  • Görsel ihtiyacın eksiksiz karşılanması,
  • Doğru ışık şiddeti ve rengi sayesinde hastalıktan dolayı rapor alınan gün sayısında azalma,
  • Geleneksel aydınlatma sistemlerine göre enerji verimliliği sağlanması

 

Okullarda & eğitim kurumlarında:

  • Konuları kavrama ve okuduğunu anlamada iyileşme,
  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite etkilerinin azalmasıyla sağlık ve eğitim maliyetlerinde azalma
  • Sabah saatlerinde derslere daha kolay adaptasyon,
  • Daha uzun süreli ve daha yoğun bir konsantrasyon,
  • Gün içinde yaşanan yorgunluk hissinde azalma, teneffüs ve aralarda daha kolay rahatlama.

 


Hastanelerde & sağlık kurumlarında:

  • Hastaların kendilerini daha iyi hissetmeleri ve erken taburcu olmaları sayesinde kapasitif artış
  • Kısalan tedavi süreleri sayesinde daha düşük maliyetler,
  • İlaçların etkinliğinin artması sayesinde tedavi ücretlerinde azalma
  • Personelin daha sağlıklı olmasıyla rapor alınan gün sayısında azalma
  • Hastalarda ve personelde artan zindelik sayesinde yaşanan kazalarda azalma.

 

Perakende mağazalarında:

  • İyileşen müşteri deneyimi sayesinde satışlarda ortalama % 12 artış
  • Müşterilerin mağazada geçirdikleri ortalama sürede % 21 artış
  • Ürünlerin doğal ışığa yakın şekilde aydınlatılmasıyla müşteri algısının iyileşmesi,
  • Kış aylarında gün ışığının olumlu etkisinin uzatılmasıyla müşteri memnuniyetinde %17 artış,
  • Doğru ışık ve aydınlanma sayesinde personelin hasta olduğu gün sayısında %35 düşüş.

*Alman Süpermarket zinciri Edeka’nın Aşağı Saksonya eyaletinde İnsan Odaklı Aydınlatma sistemi ve normal LED aydınlatma sistemi ile aydınlatılmış iki marketi arasında, 10 ay boyunca yapılmış araştırma ve anket sonuçlarına göre.

 

Fabrikalar & endüstriyel tesislerde:

  • Çalışanlarda artan zindelik ve enerji sayesinde verimlilik artışı
  • Daha fazla odaklanma sayesinde yapılan hatalarda ve iş kazalarında azalma
  • Doğru aydınlatma sayesinde hasta olunan gün / mazeret üretilen gün sayılarında azalma.

 

Huzurevlerinde:

  • Huzurevi sakinlerinde ve personelde artan zindelik hali sayesinde yaşanan kazalarda azalma,
  • Yaşlılar ve yakınlarının bu tesisleri daha fazla tercih etmesiyle beraber daha fazla verimlilik
  • Personelin daha sağlıklı ve mutlu olmasıyla hastalıktan rapor alınan gün sayısında azalma.

 

LAMP 83 ile İnsan Odaklı Aydınlatma® 

Yarım yüzyılı yılı aşkın deneyimiyle aydınlatma endüstrisinde yenilik, teknoloji ve verimlilik dendiğinde akla gelen ilk marka olan ve güvenle tercih edilen LAMP 83, 2015’ten bu yana Avrupa Birliği normlarına ve İnsan Odaklı Aydınlatma® konseptine uygun aydınlatma aygıtları üretiyor.

Konsepte uygun olan bu ürünleri Bluetooth bağlantılı Casambi uygulaması sayesinde cep telefonundan kontrol edilebilen otomasyon sistemleri ve doğru aydınlatma projeleri ile birleştiren LAMP 83, müşterilerine bütüncül ve güvenilir  çözümler sunuyor.

LAMP 83, bugüne kadar başta eğitim kurumları ve ofisler olmak üzere yapay ışık tasarımını İnsan Odaklı Aydınlatma® sistemi ile tamamladığı projelerde büyük memnuniyet sağlamış ve çok olumlu geri bildirimler almıştır.

Işık tasarrufu ve enerji verimliliğinin çok daha ötesini düşünerek İnsan Odaklı Aydınlatma® ile tanışmak ve projelerinize katacağı değer ile yaratacağı farklılıklar hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen LAMP 83 Aydınlatma Tasarım Departmanı ile temas kurun veya www.insanodakliaydinlatma.com.tr web sitesini ziyaret edin.

Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.