A++ ENERJİ VERİMLİLİĞİ

Gururluyuz…

LAMP 83, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından ilk kez düzenlenen İSO Enerji Verimliliği Ödülleri’nde, ülkemizde üretilen ilk A++ verimli aydınlatma ürün ailesi ile ‘KOBİ Enerji Verimli Ürünler’ dalında birincilik ödülünü alarak enerji verimliliği konusundaki başarısını bir kez daha kanıtladı.

2016 yılından bu yana seri üretim ürünlerinde A++ verimlilik seviyesini yakalayan LAMP 83, bu ürün grubu içerisinden seçilmiş ürünü ile katıldığı yarışmanın ödülünü 2017 yılı içerisinde alarak, enerji verimliliği konusundaki başarısını tescillemiş oldu.

Enerjinin daha verimli şekilde kullanılması, LAMP 83’ün yarım yüzyılı aşan ticari hayatı boyunca her zaman üzerinde yoğunlaştığı bir konu oldu. Doğru ve yeterli miktarda ışığı, daha az enerji tüketerek sağlayabilen aydınlatma aygıtları üretme hedefini kurumsal bir politika olarak belirleyen LAMP 83; LED teknolojisini, iyi tasarımlar ve doğru bileşenlerle birlikte kullanarak, enerji verimliliği konusunda çıtayı daha da yükseltti.

A++ enerji verimliliği seviyesine nasıl ulaşılıyor?

Aydınlatma aygıtının EN 874/2012 standardına göre A++ seviyesine ulaşacak şekilde toplam veriminin artırılması,

  • Aygıtın bir bütün olarak tasarımı,
  • Gövdede kullanılan alüminyumun kalitesi,
  • Aygıtın termal ısı yönetimi ile soğutma kapasitesi
  • Kullanılan LED çipi ve elektronik sürücülerin kalitesi ile verimi,
  • Kullanılan LED çipi için özel dizayn edilmiş optik verimliği yüksek reflektör,
  • Işık geçirgenliği çok yüksek ekstra şeffaf cam kullanımı

gibi bileşenlerin her birinde elde edilecek geliştirme ve iyileştirmelerin, toplama yansıması sayesinde sağlanıyor.
 

 

A++ enerji verimliliği tüketiciler için nasıl bir fayda sağlıyor?

LAMP 83’ün A++ ürün ailelerinin, 123 lümen / Watt’ın üzerine çıkabilen armatür verimi; tüketiciler açısından, bir mekanda kullanılan ürün adedi, yakalanan aydınlık seviyesi ve harcanan toplam enerji anlamında büyük bir fark yaratabiliyor.

A++ enerji verimli ürünler, A+ seviyesinde bir ürünle mukayese edildiğinde dahi; aynı sayıda ürün ile daha fazla bir aydınlık seviyesi yakalanabiliyor ya da daha az ürün kullanılarak, aynı aydınlık seviyesi elde edilebiliyor.

LAMP 83’ün A++ ürünleri ile sağladığı enerji verimliliği sayesinde, tüketim bedeli anlamında yakalanan tasarruf miktarı dikkat çekici seviyelere ulaşıyor.
 

 

1W deyip geçmeyin…

Olması gerekene göre 1W daha fazla elektrik tüketen ve günde ortalama 12 saat kullanılan bir aydınlatma aygıtı, yılda yaklaşık 4.5 kWh enerjinin boşa gitmesine neden oluyor.

Yüzlerce veya binlerde aydınlatma aygıtının uzun süreler boyunca kullanıldığı perakende mağazaları, alışveriş merkezleri, hastaneler, ofisler, oteller, müze ve sanat galerileri, kamu binaları vb. yapılarda kullanılan ürünlerin verimi düştükçe, enerji kaybı ve ekonomik kayıp çok daha ciddi boyutlara ulaşıyor.

Ortalama 1.000 aydınlatma aygıtının kullanıldığı büyük bir perakende mağazası örnek olarak alınırsa, LAMP 83’ün A++ enerji verimli ürünleri yerine daha verimsiz ürünlerin tercih edilmesi halinde; fazladan tüketilen enerjinin toplamı binlerce kWh’yı bulabiliyor.

Benzer şekilde aynı işletmenin tamamen aynı adetlerde, sıradan bir ürün ile LAMP 83’ün A++ ürünlerini kullanması mukayese edildiğinde; LAMP 83 ürününün ortalama 10 yıl olan kullanım ömrü hesaba katılırsa, sıradan ürün bedavaya alınsa dahi, bu süre içinde, işletmenin enerji tüketim maliyeti düşünüldüğü zararda olacağı açık şekilde görülüyor. Bu süreçte enerji tüketim bedellerinde meydana gelecek artışlar; LAMP 83 ile çalışmayı daha da avantajlı kılıyor.

İşletmelerin, karar süreçlerinde, satın alma maliyetinin yalnızca bir kez; ancak enerji tüketim bedellerinin, seneler boyu her ay ve nakit olarak ödendiğini unutmaması gerekiyor.
 

 

Özetle LAMP 83’ün A++ ödüllü ürünleri ile:

  • Toplam bütçesi daha düşük bir satın alma yapın,
  • Seneler boyunca daha az enerji tüketin,
  • Daha az enerji tüketerek, çevremizin korunmasına katkıda bulunun,
  • Sadece satın alırken değil; daha da önemlisi ürünleri kullanırken kazanın.

Yeşil gezegenimize karşı sorumluluğunuzu da unutmayın…

Hepimize yaşam imkanı sağlayan gezegenimizin sunduğu kaynaklar bütününün, etkin, verimli ve eşit şekilde kullanılması, bütün canlıların doğal hakkıdır.

Bu bağlamda hayatın her alanında tüm enerji kaynaklarımızı verimli şekilde kullanmak ve daha az tüketen, enerji verimli ürünleri tercih etmek; gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir gezegen bırakma sorumluluğumuzun bir gereğidir.

İşte bu nedenle, LAMP 83 olarak gezegenimiz ve gelecek nesillerimiz için aynı şevkle çalışmaya devam edeceğiz.
 

Veri sorumlusu sıfatıyla tarafımızca toplanan, saklanan ve işlenen kişisel verileriniz için KVKK'nın Veri Sorumlusunun Aydınlatma Yükümlüğü başlıklı 10.maddesi uyarınca faaliyette bulunmaktayız.